Lekcija 15: Perektiv – Prošlo vrijeme s Di na njemačkom

> Forumi > Njemački Times i konvencije > Lekcija 15: Perektiv – Prošlo vrijeme s Di na njemačkom

DOBRO DOŠLI NA ALMANCAX FORUME. SVE INFORMACIJE KOJE TRAŽITE O NJEMAČKOJ I NJEMAČKOM JEZIKU MOŽETE PRONAĆI NA NAŠIM FORUMIMA.
    MuhaââeM
    sudionik
    DAS SAVRŠENO (PROŠLO VRIJEME SA -Dİ)

    • I. PRETHODNE INFORMACIJE
    • [/ List]

      Do sada smo proučavali sadašnje vrijeme (Präsens) i prošlo vrijeme s -di (također nazvano Präteritum ili Imperfekt) na njemačkom jeziku.

      U ovoj ćemo lekciji ispitati temu Das Perfekta. Perfekt, poput Präteritum, znači prošlo vrijeme s -di.
      Opisuje radnje koje su učinjene u prošlosti.
      Postoje određene razlike između njih; Präteritum se često koristi u pisanom jeziku, koristi se u idiomima, bajkama, romanima ili pričama, a Perfekt se koristi u govornom jeziku, a ne u romanima i pričama.
      Ova dva vremena mogu se odnositi na sva prošla vremena prema njihovom mjestu, osim na prošlo vrijeme sa-mash.
      Na primjer, mogu odgovarati vremenima kao što su "radio sam", "radio sam", "radio sam", ali se ne koriste za vremena s -mish poput "radio sam", "radio sam".

      Kao što smo vidjeli na našim prethodnim lekcijama, u vrijeme Präterituma i Präsensa,

      PREDMET + GLAGOL + DRUGE STAVKE

      Ali za Perfekt (prošlo vrijeme s -di), ovaj se redoslijed mijenja. Uzorak korišten u Perfektu je sljedeći:

      PREDMET + POMOĆNI GLAGOL + OSTALI PREDMETI + ESAS VERBAL

      Kao što se ovdje može vidjeti, pojavljuje se koncept pomoćnog glagola koji nismo vidjeli u našim prethodnim lekcijama.

    • II. POMOĆNI GLAGOL
    • [/ List]

      U izradi Perfekta koriste se dva pomoćna glagola, to su; HABEN i SEIN su slonovi.
      Ovi glagoli nemaju smisla kada se koriste kao pomoćni glagoli, pa se ne mogu prevesti na turski jezik.
      U izradi perfekta koristi se konjugacija ovih glagola prema sadašnjem vremenu (Präsens) (ne brkajte ovo pravilo, dali smo dodatnu informativnu prirodu, morate samo znati)
      Sada ćemo dati infleksiju ovih glagola prema sadašnjem vremenu.

      stranka COMM SEA
      ben / ich imati kanta
      sen / du si bist
      o / er / sie / es šešir je
      mi / wir imati su
      vi / ihr habt seidema
      oni / sie imati su
      ti / si imati su

      U gornjoj tablici dati su osobni snimci pomoćnih glagola haben i sein koji se koriste u Perfektu.
      Pomoćni glagol bit će određen prema suštini cümlen, na primjer, "bin" ili "habe" će se koristiti kao kumulativni pomoćni glagol, čiji je predmet prva singularna osoba "ich".
      Subjekt će biti druga osoba množine, tj. "Habt" ili "seid".

      U rečenici uspostavljenoj s perfektom, imperativ je da se ovi pomoćni glagoli konjugiraju u odnosu na subjekt, gornju tablicu treba zapamtiti, jer u rečenicama izrađenim s perfektom postoji kompatibilnost glagola subjekt-pomoćnik.
      Stvarni glagol (partizip perfekt) se ne mijenja prema osobama, isti je za sve osobe (vidi dolje), pa Perfekt ima konjuktivno-pomoćnu glagolsku kompatibilnost u rečenicama koje su ustanovljene u vremenu.

      Budući da ćemo nakon subjekta u Perektifu koristiti pomoćni glagol i imamo dva pomoćna glagola, “haben” i “sein”, u ovom slučaju, hoćemo li koristiti “haben” ili “sein”?
      Koga ćemo odabrati? Što odaberemo?
      Naš odgovor na ova pitanja je sljedeći: Utvrđujemo koji ćemo pomoćni glagol koristiti u Perfektu gledajući glavni glagol.
      Neki se glagoli koriste, neki se koriste, neki glagoli se koriste. Odlučujemo da se glagol koristimo gledanjem glavnog glagola glagola cümlen.

      Općenito, najčešće korišteni pomoćni glagol u Perektifu je “imati& Quot; Neki od naročito nepravilnih glagola su "Sein"Koristi se.
      Možete vidjeti u kojem glagolu napada, glagol i glagol na sljedećem glagolskom popisu.
      Kao što smo već rekli, njemački ima strukturu koja zahtijeva intenzivnu gramatičku gramatičnost, stoga morate zapamtiti koji se glagol pravilno koristi, kojim se stihom upotrebljava.
      Ovdje je mala grupacija; koristi se kao glagol "sein" koji daje smisao promjeni stanja ili kretanja (na primjer, spuštanje odozdo, izlazak, ide od desno na lijevo ili idući u bilo kojem smjeru na ravnoj površini).

      Da biste vidjeli najkorištenije nepravilne glagole zajedno s njihovim značenjima, da biste saznali s kojim, kliknite ovdje ali ako niste upoznati s temom, prvo čitate do kraja.

    • III. BITNI GLAGOL (SAVRŠEN PARTISIP)
    • [/ List]

      Partizip Perfekt, Perfekt je poseban oblik glagola koji se koristi pri izradi rečenica.
      U isto vrijeme, koristit ćemo Partizp Perfekt stanje glagola tijekom stvaranja Plusquamperfect vremena koje ćemo vidjeti u budućnosti.
      Partizip Perfekt nije konjugacija glagola prema osobi, to je inačica glagola dobivena dodavanjem nekih priloga glagolu i potrebno je memorirati stanja Partizip Perfekt glagola kako bi se u Perfektu napravila rečenica (prošlo vrijeme sa -di).
      Kao što smo vidjeli u prethodnim lekcijama, donijeli smo neke sufikse u korijen glagola kako bismo napravili rečenicu u Präsensu, odnosno u sadašnjem vremenu ili u Präteritumu, ali Perfekt nije takav s vremenom, Perfekt koristi oblik glagola Partizip Perfekt, ne koristi se oblik infinitiva ili je glagol ukorijenjen. Promjena priloga prema pojedincima se ne donosi.
      Partizip Perfekt, na kraju se nalazi u rečenici i stranaka koje değişmez.perfekt vrijeme rečenice pomoćni glagoli mijenjaju ništa u usporedbi s prilikom postavljanja stranku, glavni glagol (ovdje -naziv Partizip Perfektlerini) promjena prema osobi, predmet jedne državne .ie kaznu za sve osobe znatno utječe na stvarni.

      U stvari Perfekt Partizip glagol formirana je dodao neke priloge, već zato što su pojedine nepravilni glagoli u tim prilozima pod kojim će biti dodan biti siguran, naime Perfekt Partizip slučajeva su uzrokovane djela zbog nedostatka određenog pravila moraju pojedinačno znam.
      No, može se dati jednostavno pravilo za redovne glagole, a to je moguće sastaviti Partizip Perfektove oblike redovitih glagola.

      Partizip Perfekt pravilnih glagola dobiva se na temelju sljedećeg pravila:

      ge nakit + korijen glagola + t nakit

      Primjeri:

      "lieben"Korijeni glagola"liebe"Kako bi se dobio Partizip Perfekt stanje glagola, ge na kraju korijena t Mi smo dodali.
      Mislim: ge lieb t


      geliebter (Napomena: da biste pronašli korijen glagola, uklanja se infinitivni sufiks, gdje je infinitivni sufiks -en, tako da riječ lieb ostaje.)

      hören korijen glagola h roll. Da biste dobili formu Partizip Perfekt ovog glagola, ge do kraja korijena. t Mi smo dodali.
      Mislim: ge h t


      Čuo

      Prema tome, lieben Partizip Perfekt glagola geliebter d. hören Partizip perfekt glagola Čuo roll.
      Na taj način možete stvoriti Partizip Perfekt oblike regularnih glagola.

      Kao što smo već rekli, postoji mnogo iznimaka od njemačke gramatike.
      1. Neki redovni glagoli ne prethode njima.
      2. Dodaje t-oznaku glagolima čiji korijeni završavaju s d, t, m, n i ulazi slovo e između t-oznake i glagolskog korijena.
      Stoga glagole koji pripadaju ovoj skupini također treba zapamtiti.
      Što se tiče nepravilnih glagola; Nažalost, takvo se pravilo ne može dati za nepravilne glagole, pa svaki nepravilni glagol treba pamtiti jedan po jedan, barem Partizip Perfekt od najčešće korištenih.
      Informacije o Partizip Perfektu nepravilnih glagola bit će date u nastavku.

      Nastavimo s nekoliko manjih primjera kako bismo prikupili subjekt i Perfekt vrijeme za pisanje rečenica.

      Jednostavne rečenice utvrđene u prošlom vremenu s perfekt:

      ich habe gehört: Čuo sam

      ich: Predmet (1. pojedinačna osoba)
      habe: Auxilary glagol (konjugacija haben glagola prema 1. pojedinačnoj osobi)
      gehört: glavni glagol (Partizip Perfekt glagola hören)

      Ovdje smo koristili pomoćni glagol "haben", jer se upotrebljava i glagol "hören" ((Memorizacija).

      sie haben gehört: Čuli su

      sie: Predmet (3. plural person)
      glagol (konjugacija glagola haben od množine)
      gehört: Glavni glagol (Partizip Perfekti glagola glagola)

      er hat gehört: Čuo sam

      er: Predmet (3. pojedinačna osoba)
      redak: pomoćni glagol (konjugacija glagola haben od 3.
      gehört: Glavni glagol (Partizip Perfekti glagola glagola)

      ich bin erkrankt: Razbolio sam se

      ich: Predmet (1. pojedinačna osoba)
      bin: Pomoćni glagol (sein glagol 1.
      erkrankt: Glavni glagol (Partizip Perfekti glagola erkranken)

      Ovdje koristimo glagol "sein", jer en sein "koristi se uz glagol" rano r (pamćenje).

      sie ist erkrankt: Sick (bolesno)

      sie: Predmet (3. pojedinačna osoba)
      ist: Pomoćni glagol (konjugacija glagola sein 3.
      erkrankt: Glavni glagol (Partizip Perfekti glagola erkranken)

      Kao što se vidi iz jednostavnih primjera gore, Partizip Perfekt (stvarni glagol) se ne mijenja prema pojedincu, ostaje isti za sve pojedince.
      Pomoćni glagol slijedi subjekt, na primjer, dovoljno je promijeniti položaj subjekta s pomoćnim glagolom da bi se izrekla rečenica.

      er hat gehört: Čuo sam.
      hat er gehört? : Čula?

      du hast gehört: Čuli ste.
      hast du gehört? : Jeste li to čuli?

      kao primjerom.

      sada smo naučili glavne elemente Perfekta, to su; redoslijed rečenica, pomoćni glagol i partizip perfekt. Sada pišemo nekoliko primjera rečenica: nema razlike između regularnih i nepravilnih glagola u smislu fikcije, jedina razlika je stvaranje Partizip Perfektlerdir.

      Dakle, dajmo značenja najčešće korištenih nepravilnih glagola, Partizip Perfects i pomoćni glagol (sein / haben) koji će se koristiti jedan po jedan.

      njemački-savršen1.png
      njemački-savršen2.png
      njemački-savršen3.png

      U prvom stupcu (krajnje lijevo) gornjih tablica dat je infinitivni oblik glagola, u drugom je stupcu naveden oblik glagola partizip Perfekt, ovo je dio koji će se koristiti za izradu rečenice u Perfektu. Partizip Perfekt svakog glagola treba pamtiti. Turski ekvivalent glagolu dan je u trećem stupcu slijeva. U koloni je prikazan pomoćni glagol koji se koristi s ovim glagolom.
      U perfektu se uglavnom koristi pomoćni glagol "haben". Pokušali smo uključiti gotovo sve nepravilne glagole koji se gore koriste sa "sein". Stoga će najvjerojatnije biti ispravno koristiti haben s glagolom koji nije uključen u gornju tablicu.

    • IV. MJESTA UZORAKA
    • [/ List]


      Ich habe gespielt: Reprodukcija.

      Ich habe in diesem Garten gespielt: Igrao sam u ovom vrtu.

      Muharrem und seine Frau haben in diesem Garten gespielt: Muharrem i njegova supruga igrali su u ovom vrtu.

      Ich habe aufgeräumt: Ja skupljam.

      Ich habe mein Zimmer aufgeräumt: Spakirao sam sobu.

      Ich habe gestern mein Zimmer aufgeräumt: Jučer sam spakirao sobu.

      Ich habe gestern Abend mein Zimmer aufgeräumt: Sinoć sam spakirao svoju sobu.

      Hast du dein Zimmer aufgeräumt? : Jeste li spremili sobu?

      Fabrik gearbeitet: Radili smo u ovoj tvornici.

      Muharrem hat sein Auto verkauft: Muharrem je prodao svoj automobil.

      Šešir Muharrem sein Auto verkauft? : Je li Muharrem prodao svoj automobil?

      Ich bin gestern zum Arzt gegangen: Jučer sam otišao liječniku.

      Jeste li sigurni? : Jeste li jučer otišli liječniku?

      Ihr seid gestern ins Kino gegangen? : Jeste li jučer otišli u kino?

      Ich bin in die Türkei gefahren: Otišao sam u Tursku.

      Jesu li? : Jeste li vidjeli moju novu košulju?

      Dakle, završili smo temu Das Perfekt, u sljedećoj ćemo se lekciji pozabaviti temom Plusquamperfekt (prošlo vrijeme s mishom).

      …Najveći dar i dužnost u ovom vremenu je spasiti vjeru i raditi na način koji jača vjeru drugih. (Bediüzzaman)

    noć2
    sudionik

    Ic habe gestern abend Suppe gekocht. Jučer sam kuhao juhu.

    Ich habe heute morgen mit meiner Freundin gefrühstückt. (Jutros sam doručkovala s prijateljem.) ;D

    Meine Freundin šešir u Lotto Geld gewonnen. (Moj prijatelj osvaja novac od Lota.)

    Ich habe letzte Woche meiner Mutter geholfen.
    Pomogla sam mami prošli tjedan.

    ICH ima brzi 1 Monat širi sa svojim novim djetetom. (Ponovno sam počeo raditi u Almaci oko mjesec dana.)

    Je li istina da nema načina... ::) sramim se :)

    MuhaââeM
    sudionik

    2. kao da postoji nešto čudno u rečenici ;)

    noć2
    sudionik

    Mislim da sam to popravio. ;D
    Gospodine Muharem, u problemu sam zbog svoje nepažnje, sad me je sramota :)

    MuhaââeM
    sudionik

    Nisam vidio ništa da se poboljšalo, vidim li krivo ili???

    noć2
    sudionik

    Nisam vidio ništa da se poboljšalo, vidim li krivo ili???

    neugodno :) ??? ::)

    MuhaââeM
    sudionik

    Dobro, promijenio se i prijevod, sad je ok :)

    noć2
    sudionik

    Dobro, promijenio se i prijevod, sad je ok :)

    halayy:) dance:) clap:) yuppie:) halayy:)

    yanliz008
    sudionik

    Hvala na rečenicama

    Wappo
    sudionik

    Vau, neka vas Bog blagoslovi... Kad ovako zapnemo, dođemo ovdje i provjerimo... Hvala vam puno... ;)

    dielosch
    sudionik

    Kako ih radimo negativno?

    OZGE94
    sudionik

    Može li netko objasniti svršeni oblik glagola “teilnehmen”????

    daphne82
    sudionik

    Pozdrav, upravo sam otkrio ovu stranicu, ali vrlo je dobro objašnjena, hvala vam puno. U Njemačkoj sam već 2 mjeseca i pokušavam naučiti njemački jezik. Jako mi je teško. Ne znam što da radim. Još uvijek ne mogu izgovarati rečenice i pravilno govoriti, molim vas pomozite mi Hvala

    Ashley
    sudionik

    Može li netko objasniti svršeni oblik glagola “teilnehmen”????

    Sudjelovao je

    ssseda
    sudionik

    pleši :)

    zvijezda22
    sudionik

    Pozdrav, trebaju mi ​​hitne perfekt rečenice. Hvala

Prikaz 15 odgovora - 1 do 15 (ukupno 23)
  • Za odgovor na ovu temu morate biti prijavljeni.